Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 16 noiembrie 2014, ora 19:00
Norvegia
Norvegia

Håvard Nordtveit 25
Azerbaijan - Norvegia, preliminarii EURO 2016

Azerbaijan – Norvegia 0-1. Nordtveit aduce o victorie importantă pentru norvegieni

Norvegia s-a impus în Azerbaijan şi s-a apropiat la un singur punct de coliderele Grupei H a preliminariilor EURO 2016, Croaţia şi Italia.

Naţionala pregătită de Per Mathias Hogmo a obţinut o nouă victorie în Grupa H, după ce a reuşit să învingă la Baku naţională azeră cu scorul de 1-0.

La primul meci după demiterea lui Berti Vogts, umilit în Croaţia în runda precedentă de naţionala lui Kovac (scor 0-6), azerii l-au avut pe banca tehnică pe interimarul Mahmud Gurbanov. Acesta nu a schimbat sistemul de joc şi nici primul unsprezece foarte mult, iar formaţia azeră n-a reuşit să joace cu mult mai bine decât a făcut-o în precedentele partide din grupă. Norvegia a mers pe acelaşi joc bazat pe mingea lungă trimisă în careul advers şi o defensivă cât mai bine organizată.

Nordicii au punctat dintr-o fază fixă în minutul 24, când fundaşul Nordveit s-a înălţat şi a reluat de la colţul scurt cu capul centrarea lui Stefan Johansen. Acelaşi Nordveit putea repeta isprava din minutul 24, dar zece minute mai târziu a trimis puţin peste poartă. Azerii n-au tras nici măcar o dată pe poarta oaspeţilor în acest joc, iar singura acţiune importantă a fost cea din minutul 48, când Imamverdiyev a reluat peste poartă din interiorul careului centrarea lui Abdullayev.

Norvegia îşi putea dubla avantajul în minutul 75, dar Tarik Elyounoussi şi căpitanul Per Cjlian Skjerbred n-au reuşit în aceeaşi fază să-l învingă pe excelentul portar al azerilor, Agayev. Ultima şansă a partidei a venit de la Stefan Johansen, care a şutat puternic şi periculos din afara careului, dar balonul a trecut puţin pe lângă poartă.

Norvegia învinge la Baku şi acumulează 9 puncte din patru partide, micşorând distanţa faţă de primele două clasate, Croaţia şi Italia, la un singur punct. Următorul meci al norvegienilor se va disputa în Croaţia în martie 2015.