Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 28 martie 2015, ora 19:00

Cavid Hüseynov 4
Dmitri Nazarov 90+2

Azerbaijan a obţinut prima victorie în preliminariile EURO 2016, 2-0 cu Malta

Azerbaijan – Malta 2-0. Prosinečki debutează pe banca azeră cu o victorie

Azerbaijan a câştigat meciul cu Malta cu scorul de 2-0 şi şi-a trecut în cont primele puncte în Grupa H din preliminariile EURO 2016.

Robert Prosinečki a debutat cu o victorie pe banca tehnică a Azerbaijanului, 2-0 contra Maltei, performera etapei anterioare a preliminariilor după neaşteptata remiză din Bulgaria. Pentru azeri sunt primele puncte în Grupa H, însă calificarea este imposibilă în această grupă în care lucrurile par clare, cu Croaţia şi Italia abonate la locurile care duc direct la EURO 2016 şi cu Norvegia favorită în faţa Bulgariei pentru atingerea barajului.

Malta nu este cea mai rea echipă din actualele preliminarii, însă la Baku nu a avut multe opţiuni. Gazdele au punctat încă din minutul 4 când Hüseynov a reluat imparabil cu capul centrarea lui Alaskarov şi soarta punctelor nu a mai fost schimbată, chiar dacă vizitatorii au avut perioade bune de joc şi o ocazie importantă la şutul lui Alfred Effiong din marginea careului. Golul desprinderii azere a venit în minutele de prelungire şi a fost probabil cel mai frumos al serii în preliminariile EURO 2016, marcat de Nazarov cu un superb şut din afara careului.

Grupa H propune la mijlocul lunii iunie duelurile Malta – Bulgaria, Norvegia – Azerbaijan şi derby-ul Croaţia – Italia.