Preliminariile EURO 2016, Grupa H, 03 septembrie 2015, ora 19:00
0 - 0
Croaţia
Croaţia
Azerbaijan şi Croaţia au remizat la Baku, scor 0-0

Azerbaijan – Croaţia 0-0. Prosinečki bifează al treilea rezultat pozitiv pe banca azeră

Azerbaijanul s-a blocat bine în defensivă şi a scos o remiză albă cu Croaţia, echipă în faţa căreia pierduse în toamna trecută cu 0-6.

Naţionala Azerbaijanului a bifat al treilea meci consecutiv fără înfrângere şi fără gol primit de la sosirea lui Robert Prosinečki pe banca tehnică, terminând la egalitate jocul cu Croaţia de pe teren propriu în cea de-a şaptea etapă din preliminariile EURO 2016. Azerbaijan adună astfel cinci puncte în grupă şi are şanse teoretice să prindă locul 3 care duce la baraj.

De cealaltă parte, Croaţia pierde din viteză şi îşi vede periclitat primul loc al grupei, cu atât mai mult cu cât aşteaptă o depunctare după evenimentele de la meciul de pe teren propriu cu Italia. Prezenţa croaţilor la EURO 2016 nu pare deocamdată în pericol, însă pe echipa lui Niko Kovač o aşteaptă o deplasare dificilă în următorul meci al grupei, la Oslo, unde va da piept cu ocupanta locului trei, Norvegia.

Faţă de precedentul duel cu Croaţia, pierdut cu 0-6 în toamna trecută, Azerbaijan a stat mult mai bine în defensivă, blocând cu succes culoarele de pătrundere spre poarta lui Kamran Agayev. A existat puţină iniţiativă la construcţie, însă acest lucru nu a stricat cu nimic satisfacţia elevilor lui Robert Prosinečki, care la final au savurat remiza alături de suporteri ca pe o veritabilă victorie. În schimb Croaţia nu are motive de bucurie, la capătul unui joc ce poate fi caracterizat drept slab. O transversală a lui Perišić în debutul reprizei secunde a fost singura mare ocazie de gol a vizitatorilor, după care noul intrat Mateo Kovačić ar fi putut debloca jocul dar a ratat şutul din marginea careului după ce găsise un culoar favorabil.

După 0-0 la Baku, Azerbaijan speră să obţină duminică o victorie importantă în Malta, în timp ce Croaţia va căuta la Oslo biletele pentru turneul final din Franţa.