Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 05 septembrie 2015, ora 21:45
Moldova

Zlatko Junuzovic 52

Austria a câştigat meciul cu Moldova şi este ca şi calificată la EURO 2016

Austria – Moldova 1-0. Austriecii, ca şi calificaţi la Euro 2016

Atacantul Zlatko Junuzovic a marcat singurul gol al victoriei chinuite a liderului grupei G, Austria, în faţa Moldovei lui Alexandru Curtianu.

Atacantul lui Werder Bremen, Zlatko Junuzovic, a marcat singurul gol al victoriei chinuite a liderului grupei G, Austria, în faţa Moldovei lui Alexandru Curtianu. Austria rămâne liderul grupei, în timp ce Moldova este în continuare ultima clasată din grupa G a preliminariilor Euro 2016.

Cu Fuchs ca fundaş stânga şi David Alaba din nou în linia mediană. Aşa a început Koller şi meciul cu Moldova în care s-a bazat pe doi atacanţi: Janko (vârf împins) şi Junuzovic (vârf retras). Cu tridentul Arnautovic, Harnik şi Junuzovic în zi bună, liderul grupei G şi-a dominat şi controlat în totalitate adversarul mult mai modest şi a făcut diferenţa după pauză. Chiar dacă elevii lui Marcel Koller au dominat jocul de la Viena, ei au reuşit să marcheze destul de greu prin Junuzovic, după aproape o oră din meci. În ciuda celor 24 de acţiuni de poartă, austriecii au creat greu pericol la poarta lui Cebanu, iar când au depăşit defensiva bine organizată a oaspeţilor, portarul Mordoviei Saransk şi-a făcut bine datoria. Prima şansă reală de gol a jocului a aparţinut oaspeţilor, atunci când atacantul de la Petrolul Ploieşti, Nicolae Milinceanu, l-a pus la grea încercare pe portarul Robert Almer, în urma unei pase venite de la Arthur Patras.

Austria a replicat prin Prodl, Janko şi Junuzovic, care însă n-au reuşit să-i dea emoţii prea mari goalkeeperului Cebanu. La şapte minute de la reluare, Zlatko Junuzovic n-a mai ratat ţinta şi a deschis scorul pe Ernst-Happel-Stadion pentru echipa sa reprezentativă. Imediat, David Alaba a trecut pe lângă 2-0 în urma serviciului aceluiaşi Junuzovic, pentru ca, zece minute mai târziu, Baumartlinger să trimită peste poartă, după combinaţia cu omniprezentul Junuzovic.

Moldova n-a mai avut forţa să replice şi să reintre în joc, în ciuda schimbărilor lui Curtianu. Pe final în tabăra moldovenilor şi-a făcut apariţia şi un alt jucător din liga 1, fundaşul Stelei, Carp. Ultima şansă de gol a gazdelor a purtat semnătura unei alte rezerve, Janscher, dar reluarea sa cu capul din interiorul careului a fost reţinută cu siguranţă de portarul Ilie Cebanu.

Austria merge marţi la locul doi, Suedia, ştiind că un singur punct o califică deja mai departe din grupă. Moldova va juca pe teren propriu cu Muntenegru şi va încerca să obţină prima sa victorie din cadrul grupei G.