Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 12 octombrie 2015, ora 19:00

Marko Arnautovic 12
Marc Janko 54
Marc Janko 57

Jucătorii Austriei, pregătiţi deja pentru EURO 2016

Austria – Liechtenstein 3-0. Austria termină cu 28 de puncte preliminariile EURO 2016

Austria a învins Liechtenstein cu scorul de 3-0 la meciul de retragere a căpitanului echipei vizitatoare, Mario Frick. Austria a câştigat grupa în care a risipit doar 2 puncte.

Austria a încheiat fără înfrângere campania de calificare la EURO 2016, câştigând fără emoţii meciul cu Liechtenstein din ultima etapă a grupelor. A fost a noua victorie consecutivă pentru trupa lui Marcel Koller, care nu a mai cedat niciun punct după remiza din chiar prima rundă, 1-1 acasă cu Suedia, şi care obţine pentru prima oară calificarea la Campionatul European după o grupă preliminară, unica sa prezenţă la turneul final fiind din postura de gazdă a competiţiei în 2008.

Chiar dacă nu a reuşit mare lucru la Viena, naţionala din Liechtenstein are şi ea motive de sărbătoare la capătul acestei campanii, fiind pentru prima oară când nu încheie grupa de calificare pe ultimul loc. Patru puncte din dubla cu Moldova şi o nesperată remiză albă cu Muntenegru au făcut ca echipa lui Rene Pauritsch să încheie pe locul 5, înaintea Moldovei.

Meciul de la Viena a fost special pentru Mario Frick, legendarul căpitan al Liechtensteinului care a evoluat pentru ultima oară la echipa naţională după 22 de ani de activitate. Ajuns la 41 de ani, Frick a fost ovaţionat la scenă deschisă de publicul din capitala Austriei când a fost schimbat în minutul 91.

Pe teren nu a fost multă diversitate. O ocazie a lui Frick în prima repriză a fost singurul moment tensionat la poarta gazdelor, care au folosit şi în acest joc cea mai bună garnitură. De altfel una din explicaţiile succesului austriac este stabilitatea acestei echipe, selecţionerul Marcel Koller folosind în această campanie doar 20 de jucători, 16 dintre ei fiind titulari în cel puţin un meci. Comparativ, pentru România au evoluat în aceste preliminarii 29 de fotbalişti, 25 dintre ei în diverse garnituri de start.

După o dublă ocazie a lui Janko în minutul 9, Austria a deschis scorul prin Arnautovic în minutul 12 şi aceasta a fost scorul pauzei după o serie bună de intervenţii ale goalkeeperului Peter Jehle. Scorul a fost majorat abia în minutul 54 când Janko a profitat de o minge recuperată de Harnik în apropierea suprafeţei de pedeapsă adverse şi a devenit golgheterul Austriei în campania de calificare la EURO 2016, depăşindu-l pe David Alaba. Janko avea să mai marcheze o dată trei minute mai târziu, golul său cu numărul 25 la echipa naţională şi al şaptea în aceste preliminarii. Austria a continuat ofensiva şi a avut un gol anulat corect lui Arnautovic pentru ofsaid, o bară a lui Harnik, o lovitură de cap a lui Ilsanker scoasă din vinclu şi câteva mingi respinse de pe linia porţii, dar scorul final a rămas 3-0.