Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 15 noiembrie 2014, ora 19:00

Danny Welbeck 66
Danny Welbeck 72

Jordan Henderson 58 (a)
Anglia - Slovenia, preliminarii EURO 2016

Anglia – Slovenia 3-1. Victorii pe linie pentru englezi în preliminariile EURO 2016

Anglia termină meciurile din anul 2014 din preliminariile EURO 2016 fără paşi greşiţi, chiar dacă Slovenia a reuşit să conducă în partida de pe Wembley.

Întâlnirea din această seară a avut o însemnatate deosebită pentru Wayne Rooney. Căpitanul Angliei a ajuns la borna 100 în ceea ce priveşte prezenţele la naţională, evenimentul fiind marcat de primirea înaintea startului partidei a simbolicei şepci aurii. Cel care i-a înmânat-o a fost nimeni altul decât Sir Bobby Charlton, o legendă a fotbalului din Albion.

Ce a urmat însă nu s-a ridicat la înălţimea evenimentului. Prima repriză dintre Anglia şi Slovenia a fost una anostă, singura fază notabilă apărând atunci când Jasmin Kurtič a trimis o pasă prea tare către portarul Samir Handanovič, mingea fiind aproape de a ajunge în poarta oaspeţilor.

Din fericire, repriza secundă a compensat pentru nota gri a primei părţi. Modificările tactice făcute de Roy Hodgson la pauză au deschis jocul, dar în primă fază beneficiari au fost slovenii. Andraž Kirm a trimis mingea în careu după o lovitură liberă şi Jordan Henderson, presat, a trimis mingea în proprie poartă. Dacă ar fi avut timp, oaspeţii s-ar fi putut gândi că pot repeta victoria din faţa Elveţiei.

Gazdele au reacţionat însă foarte repede, egalând la doar un minut după primirea golului. Wayne Rooney a fost faultat în careu şi tot el a executat fără greşeală. Anglia a continuat energic, iar în mai puţin de un sfert de oră scorul a devenit 3-1. Tunarul Danny Welbeck a marcat o dublă, prima reuşită venind după o minge respinsă în faţă de către Samir Handanovič, pentru ca mai apoi un-doi-ul dintre Welbeck şi Raheem Sterling să lase fără replică defensiva slovenă.

Anglia îşi sărbătoreşte căpitanul cum nu se poate mai frumos, încheind anul 2014 pe primul loc al grupei E a preliminariilor EURO 2016. Într-o notă uşor ironică, poate spune chiar că niciun adversar nu a reuşit să îi dea gol.