Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 09 octombrie 2014, ora 21:45

Danny Welbeck 49
Andros Townsend 72
Alessandro Della Valle 78 (a)

Anglia-San Marino, preliminarii Euro 2016

Anglia – San Marino 5-0, englezii continuă cu victorie în preliminariile EURO 2016

Anglia îşi păstrează poziţia de lider şi după a doua rundă a grupei E a preliminariilor EURO 2016, fără a fi primit vreun gol în partidele disputate.

După victoria obţinută în Elveţia, Anglia avea puţine emoţii în ceea ce privea partida de pe Wembley în faţa selecţionatei statului San Marino. De altfel, unica preocupare a oaspeţilor a fost să limiteze proporţiile înfrângerii, mai ales după ce în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014 înregistrase în faţa selecţionatei Albionului un golaveraj total de 0-13.

Anglia şi-a văzut liniştită de treabă, Roy Hodgson permiţându-şi să testeze jucători noi, precum Calum Chambers sau Kieran Gibbs. Scorul la pauză a fost 2-0, golurile fiind înscrise de către Phil Jagielka, printr-o lovitură de cap, şi Wayne Rooney, dintr-o lovitură de la 11m obţinută de către el. Portarul Aldo Simoncini a avut serios de lucru, dar a reuşit să stopeze suficiente ocazii ale Angliei.

San Marino nu a mai rezistat la fel de bine în cea de-a doua repriză. Danny Welbeck a marcat repede, în minutul 53, înlocuitorul său Andros Townsend făcând 4-0 la doar 6 minute după ce a intrat pe teren. Tabela a fost închisă printr-un autogol, Alessandro Della Valle deviind în poartă o centrare a lui Rooney. Della Valle bifează astfel al doilea autogol în meciurile împotriva englezilor.

Anglia şi-a îndeplinit misiunea şi priveşte deja spre meciul următor, deplasarea din Estonia, unde lucrurile, măcar teoretic, nu ar trebui să fie foarte complicate pentru supuşii reginei.