Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 27 martie 2015, ora 21:45

Raheem Sterling 58
Harry Kane 73

Harry Kane a debutat cu gol la naţionala Angliei

Anglia – Lituania 4-0. Harry Kane marchează la 80 de secunde de la debut

Harry Kane a debutat cu gol pentru naţionala Angliei în victoria comodă cu Lituania, scor 2-0, într-un meci în care au mai marcat Rooney, Welbeck şi Sterling.

Convocarea lui Harry Kane la naţionala Angliei în momentul în care a ajuns pe prima treaptă a topului golgeterilor din Premier League a provocat o explozie de entuziasm în Insulă. Din 2000 Anglia nu a mai dat un golgeter în propriul campionat (ultimul a fost Kevin Phillips pentru Sunderland), iar apariţia unei noi generaţii de atacanţi de super talent a naştere speranţei că trupa lui Roy Hodgson ar putea merge anul viitor în Franţa cu şanse reale să câştige Campionatul European. În absenţa lui Sturridge, pe care accidentările l-au împiedicat să dispute un singur minut în actuala campanie, Harry Kane era aşteptat ca titular la prima sa convocare la echipa naţională, însă selecţionerul nu a vrut să grăbească lucrurile şi l-a păstrat pe banca de rezerve până în minutul 71, preferând să înceapă cu Rooney, Sterling şi Welbeck, fiecare dintre ei răsplătindu-i încrederea cu câte un gol.

Anglia a început meciul furibund, cu un pressing agresiv care a ţinut adversarul într-un grup compact în zona propriului careu şi cu combinaţii rapide, destabilizatoare. Doar patru minute au trecut până la prima mare ocazie, o bară a lui Rooney, scăpat singur cu portarul după ce s-a desprins dintre cei doi fundaşi centrali. Acelaşi Rooney avea să deschidă scorul după alte două minute: pătrundere a lui Welbeck după un dribling superb în marginea careului, şut la colţul lung scos în faţă de Arlauskis şi reluare simplă cu capul a starului lui Manchester United în poarta goală. Rooney şi-a continuat recitalul şi a mai lovit o dată bara în minutul 19, când a vrut să plaseze inteligent mingea cu capul peste goalkeeperul Stelei după o nouă acţiune a lui Welbeck dar aceasta a căzut pe transversală.

Anglia a scăzut ritmul şi a fost nevoie de 20 minute până la următoarea ocazie, o lovitură liberă din marginea careului executată de Rooney direct în braţele lui Arlauskis. Welbeck a şutat un minut mai târziu la o palmă peste poartă, dar avea să marcheze în cele din urmă la ultima fază a primei reprize, când mingea reluată de el cu capul la centrarea lui Henderson a fost deviată nefericit de căpitanul Tadas Kijanskas în proprie poartă. Pentru Welbeck a fost al şaselea gol în actualele preliminarii, venit ca încununare a unei excelente evoluţii.

Anglia şi-a reluat ofensiva după pauză şi nu a avut nevoie de mult timp pentru a se apropia din nou de gol. Delph şi Welbeck i-au prilejuit lui Arlauskis intervenţii spectaculoase, dar goalkeeperul Stelei nu a mai avut ce face în minutul 58, când Sterling a reluat din apropiere serviciul excelent al lui Rooney.

După un gol şi o pasă de gol, căpitanul Rooney a fost cel care i-a lăsat locul în teren lui Harry Kane în minutul 71, iar atacantul lui Tottenham a intrat fantastic în meci şi a reuşit să marcheze primul său gol pentru echipa naţională la doar 80 de secunde de la debut, la a doua atingere de balon, reluând cu capul centrarea înaltă a lui Sterling.

Spre final meciul a fost întrerupt câteva minute pentru a i se acorda îngrijiri lui Andriuškevičius după o contră dură cu Sterling, iar la reluare nu şi-a mai regăsit intensitatea. S-a terminat 4-0, iar Anglia mărşăluieşte spre EURO 2016 într-o grupă în care nimeni nu pare să-i facă faţă. Pentru trupa lui Roy Hodgson urmează marţi un amical de lux la Torino contra Italiei, un adversar de alt calibru care ar putea indica valoarea reală a naţionalei Angliei.