Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 08 septembrie 2015, ora 21:45

Harry Kane 67
Wayne Rooney 84 (pen)

Harry Kane, Anglia

Anglia – Elveţia 2-0. Englezii continuă parcursul perfect din grupa E

Harry Kane şi Wayne Rooney (care astfel a devenit cel mai bun marcator din istoria naţionalei) au înscris în victoria Angliei cu Elveţia în preliminariile EURO 2016.

Stadionul Wembley din Londra a găzduit penultimul meci al echipei naţionale a Angliei de-a lungul preliminariilor pentru Euro 2016, cu Elveţia.

Având deja calificarea asigurată matematic, selecţionerul Roy Hodgson şi-a permis să efectueze unele modificări faţă de formaţia care s-a impus fără probleme în urmă cu trei zile în San Marino: fundaşii Gary Cahill şi Chris Smalling au fost titularizaţi în detrimentul lui Phil Jagielka şi John Stones, în timp ce Fabian Delph l-a înlocuit pe Ross Barkley, iar Raheem Sterling i-a fost preferat lui Jamie Vardy.

De partea cealaltă, selecţionerul Elveţiei, Vladimir Petković, a decis să apeleze la trei modificări faţă de formula de start din confruntarea de sâmbătă, astfel că Josip Drmic, Gökhan Inler şi Valentin Stocker au apărut în primul 11, cu Blerim Dzemaili, Admir Mehmedi şi Haris Seferovic rămaşi pe banca de rezerve.

Pentru Anglia caracterul mai degrabă amical al meciului a însemnat că echipa lui Roy Hodgson nu şi-a propus în niciun moment să forţeze sau să încerce să mărească ritmul jocului. Fabian Delph i-a oferit motive de preocupare selecţionerului englez prin accidentarea din minutul 3, jucătorul lui Manchester City fiind înlocuit foarte repede de Ross Barkley. Multe greşeli la construcţie de ambele părţi şi o prudenţă pe alocuri excesivă au făcut ca momentele periculoase la cele două porţi să fie foarte rare. Gary Cahill cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Milner şi o pasă filtrantă inspirată a lui Wayne Rooney pentru finalizarea modestă a lui Luke Shaw au fost singurele ocazii trecute în contul englezilor de-a lungul primelor 45 de minute. Elveţienii au crescut în joc spre finalul reprizei, iar Xherdan Shaqiri a încercat să îl întrebuinţeze pe Hart cu o execuţie plasată, dar care nu a prins spaţiul porţii.

Partea secundă a debutat în aceeaşi notă mai degrabă monotonă, iar treptat se părea ca ambele naţionale sunt mai mult decât mulţumite cu o remiză albă. Însă o schimbare inspirată a lui Roy Hodgson a animat ultimele 25 de minute ale partidei de pe Wembley: intrat pe teren în locul lui Jonjo Shelvey, Harry Kane a reuşit al treilea gol al său în tricoul echipei naţionale după o frumoasă acţiune de atac prelungită, purtată de Rooney şi continuată de Shaw cu un assist perfect pentru atacantul celor de la Tottenham, care a finalizat cu un şut din prima, fără speranţe pentru portarul Yann Sommer. Reacţia elveţienilor a venit prompt, iar oamenii lui Vladimir Petković s-au aruncat imediat în atac, însă prea târziu pentru ca oaspeţii să mai salveze ceva din acest meci. O serie de cornere şi faze fixe la poarta lui Joe Hart au fost singurele momente de presiune puse de Elveţia, care inevitabil a lăsat mult mai multe spaţii în defensivă. Spaţii de care rapidul Sterling a profitat cu şase minute înainte de final şi a fost faultat în careu de Xhaka, ocazia ideală pentru ca Rooney să îşi treacă în cont golul cu numărul 50 în tricoul naţionalei Angliei, depăşind astfel recordul istoric al lui Sir Bobby Charlton.

Rezultat final 2-0 şi Anglia îşi continuă parcursul perfect din preliminariile Campionatului European 2016, având acum opt victorii în grupa E. Elveţia îşi complică puţin situaţia, deşi rezultatul meciului dintre Slovenia şi Estonia (1-0), ajută naţionala elveţiană, care urmează acum să dispute o partidă accesibilă cu San Marino, pentru ca apoi să încheie campania de calificare printr-o deplasare în Estonia.