Preliminariile EURO 2016, Grupa B, 28 martie 2015, ora 21:45

Edin Džeko 13
Edin Džeko 49
Edin Džeko 62
Edin Dzeko, hattrick în Andorra

Andorra – Bosnia 0-3. Cuplul Lulić – Džeko reaprinde speranţele de calificare ale Bosniei

Bosnia s-a impus fără probleme în Andorra după trei goluri marcate de Edin Džeko din pasele lui Senad Lulić şi speră că va prinde barajul pentru EURO 2016

Trei goluri marcate de Edin Džeko din pasele lui Senad Lulić au adus Bosniei prima victorie din preliminariile EURO 2016 şi reaprind speranţele echipei care a participat la Campionatul Mondial din Brazilia că ar putea ajunge, pe ultima sută de metri, la barajul continental. Pe terenul cu suprafaţă artificială din Andorra, unde mingea ia uneori traiectorii nebănuite, combinaţiile dintre Lulić şi Džeko au avut un efect devastator pentru echipa gazdă, ajunsă la a 50-a înfrângere consecutivă în meciurile oficiale.

Bosniacii au controlat autoritar jocul încă de la început şi au deschis scorul rapid, în minutul 13, când Džeko a punctat pentru prima oară cu un şut din afara careului după o minge trimisă în diagonală de la centrul terenului. A fost singurul gol al primei reprize, în ciuda altor situaţii favorabile ale oaspeţilor, dar desprinderea s-a produs imediat după pauză, când Džeko s-a desprins din marcaj şi a reluat în plasă de pe linia careului de 6 metri centrarea mijlocaşului lui Lazio. S-a pus doar problema scorului final, iar acesta a fost unui de neprezentare după ce Lulić şi-a trecut în cont al treilea assist în minutul 62, dovedindu-se altruist la o faza la care putea el însuşi să caute golul.

În urma acestei victorii facile, Bosnia rămâne pe locul 5 în grupa B dar acumulează 5 puncte şi micşorează distanţa de locurile fruntaşe. Echipa lui Džeko se află deocamdată la 3 puncte pe Belgia şi la 4 de Israel înaintea restanţei pe care acestea o vor disputa la Ierusalim pe 31 martie şi aşteaptă ea însăşi duelul cu Israel de la mijlocul lunii iunie, probabil decisiv pentru calificarea la baraj.