Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 08 octombrie 2015, ora 21:45
Serbia

Aleksandar Kolarov 90+1
Adem Ljajić 90+4
Serbia a câştigat duelul orgoliilor, 2-0 în Albania

Albania – Serbia 0-2. Albanezii ratează prima şansă, dar încă se pot califica direct la EURO 2016

Albania are nevoie de o victorie duminică în Armenia pentru a-şi asigura calificarea la EURO 2016. Orice alt rezultat trimite Danemarca la turneul final.

Două goluri marcate în prelungiri de Aleksandar Kolarov şi Adem Ljajić au redus la tăcere gălăgiosul public albanez ce a umplut până la refuz arena din Elbasan şi diminuează şansele echipei lui Giovanni de Biasi de a obţine calificarea în premieră la un turneu final. Trei puncte ar fi asigurat Albaniei biletele pentru EURO 2016, situaţie încă posibilă în cazul unei victorii duminică în deplasarea din Armenia.

După „meciul cu drona” din prima parte a preliminariilor, a fost multă tensiune în jurul duelului „retur” dintre Albania şi Serbia. Autocarul echipei vizitoare a fost primit cu o ploaie de pietre de suporterii albanezi, elicoptere au survolat toată ziua cerul deasupra oraşului Elbasan şi lunetişti au fost plasaţi în puncte cheie din jurul stadionului. Pe teren însă a părut a fi armistiţiu, într-un meci în care ambele echipe au părut preocupate să se blocheze reciproc, soldat cu puţine situaţii de gol. Gazdele s-au bucurat de posesia mingii dar oaspeţii au fost ceva mai periculoşi, reuşind să şi introducă mingea în poartă în minutul 37, reuşită anulată însă pentru un fault asupra portarului Beisha.

O pătrundere bună a lui Çikalleshi încheiată cu un şut deviat în corner şi o lovitură de cap a lui Cana la faza următoare au fost puţinele ocazii ale albanezilor, care şi în cazul unei remize ar fi păstrat şanse bune de calificare directă la EURO, având nevoie doar de un egal în ultima etapă în Armenia. Aceste calcule au fost însă răsturnate de finalul nebun de meci: un contraatac în superioritate numerică al sârbilor în minutul 91 s-a încheiat cu golul lui Kolarov, albanezii s-au aruncat în atac şi au mai fost taxaţi o dată în minutul 94, când Ljajić a pornit de la centrul terenului şi nu a mai putut fi oprit din drumul spre gol şi concretizarea revanşei după meciul tur, pierdut de sârbi la masa verde.

Albania rămâne pe locul trei în Grupa I, din care Portugalia şi-a asigurat calificarea la turneul final. Echipa italianului Giovanni de Biasi este pe locul 3, la un punct în spatele Danemarcei, care însă şi-a terminat parcursul în aceste preliminarii. O victorie duminică în Armenia trimite Albania la EURO, în caz contrar această echipă va trebui să treacă de barajul de calificare din luna noiembrie.