Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 11 octombrie 2014, ora 21:45
Danemarca

Ermir Lenjani 38

Lasse Vibe 81
Albania-Danemarca, preliminarii Euro 2016

Albania – Danemarca 1-1. Golul lui Lasse Vibe, echivalent cu un punct pentru danezi

Danemarca a scos un egal în Albania, în faţa echipei ce reuşise o mare surpriză în prima fază a preliminariilor.

Danemarca n-a făcut un meci foarte bun la Elbasan, dar a reuşit să plece cu un punct după ce a egalat în ultimele zece minute ale partidei. Albanezii, victorioşi în faţa portughezilor în primă rundă, au fost aproape de un nou succes, dar chiar şi-aşa, rămân co-lideri în grupa I, la egalitate de puncte cu Danemarca.

Evoluând pentru prima dată pe Elbasan Arena, un stadion recent modernizat, Albania a început cu entuziasm partida şi putea deschide scorul în minutul 8 prin Kukeli, blocat la timp de fundaşul lui Ajax Amsterdam, Boilesen. Zece minute mai târziu, Lorik Cana a reluat periculos cu capul peste poarta danezilor un corner executat de Xhaka. Danezii au replicat prin fundaşul Simon Kjær, care l-a pus la încercare pe portarul Berisha printr-o lovitură de cap. Ulterior, Christian Erkisen şi Yussuf Poulsen au ratat bune oportunităţi de gol pentru oaspeţi, dar scorul s-a păstrat egal până în minutul 38. Atunci, formaţia pregătită de italianul Gianni de Biasi a deschis scorul prin Lenjani, care a reluat în poartă o minge respinsă de Schmeichel, după şutul lui Taulant Xhaka. Cu câteva minute înainte de pauză, Bekim Balaj a fost aproape de 2-0, dar a ratat ţinta dintr-o poziţie favorabilă.

Fără victorie în faţa danezilor din 30 octombrie 1963, gazdele au încercat să păstreze acest avantaj de un gol şi după pauză, preferând arma contraatacului. Danezii s-au dovedit mult mai periculoşi la reluare, dar William Kvist şi mai apoi Peter Ankersen n-au reuşit să-l învingă pe excelentul Erit Berisha.
Abia în minutul 81 oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea, după ce Lasse Vibe, intrat la pauză în teren, a înscris în poarta lui Berisha pentru 1-1.

Un punct care o păstrează pe Danemarca peste Portugalia şi Serbia, dar ambele au câte un meci mai puţin disputat. Meciul contra Portugaliei lui Ronaldo devine acum unul foarte important şi interesant pentru danezii celui mai longeviv selecţioner din lume Morten Olsen.